Tutturu to metoda automatycznej dystrybucji filmów oparta na zasadach subskrypcji oraz sieci p2p. W przyszłości pozwoli organizatorom dkf oraz twórcom cyklicznych treści video (np. reportaży lub video blogów) na rozsyłanie filmów bezpośrednio na dyski twarde subskrybentów oraz lokalnych centrów kultury poprzez internet.

Uwagi wstępne: pomimo faktu, że Tutturu jest budowane w ramach kultury niezależnej, alternatywnej, ew. lewicowej lub anarchistycznej (?), metoda ta może być użyta do dystrybucji jakichkolwiek treści filmowych – użycie poniższych przykładów ma charakter czysto przykładowy.

Problem
Aktualnie istnieją w prawie każdym większym mieście autonomiczne dkf-y, podczas których co tydzień wyświetlane są rzadkie/niszowe filmy dotyczące podobnych tematów. Filmy są ściągane z sieci bittorrent, emule lub wymieniane na przenośnych dyskach hdd, rzadziej są to plyty dvd, z uwagi na problem z napisami.

Metody te oprócz podstawowej cechy zapewnienia doraźnego dostępu do filmu jednej osobie odpowiedzialnej za pokaz filmowy posiadają szereg wad:

  1. Jest to jednostronny przepływ dóbr kultury: p2p → organizator dkf → pokaz filmowy → widzowie ponieważ:
    • Widzowie w praktyce nie mają dostępu plików: nie mają ze sobą hdd podczas pokazu, kilka dni po pokazie pliki są skasowane, nie ma jak wypalić płyty dvd podczas pokazu, w polsce nie są dostępne filmy wypalone domowymi sposobami na dvd w niskich nakladach.
    • Organizatorzy dkf z innego miasta nie mają innego dostępu do filmów niż bezpośrednio ze źródła czyli z sieci p2p, co w praktyce zmusza ich do ponownego poszukiwania poprawnej wersji, napisów i opisu filmu.
  2. Osoby nie obeznane z technologią p2p (lub nieposiadające odpowiedniego łącza) nie sa w stanie samodzielnie ściągnąć lub wysłać filmu do internetów. Poniższe warunki są niezbędne do prowadzenia dkf:
    • Szybkie i stałe łącze internetowe oraz komputer włączony w nocy.
    • Dobra znajomość j. angielskiego
    • Dobra znajomość metod synchronizacji napisów
    • Bardzo dobra znajomość profilu tematycznego dkf-u.
    • Sala, rzutnik, laptop, propaganda itp.
  3. Pokazywanie filmów z sieci p2p zajmuje dużo czasu i energii, w praktyce niemożliwe jest zgromadzenie filmów dotyczących aktualnego tematu (np. sytuacja w Palestynie) w przeciągu kilku dni z powodu kłopotliwego procesu zdobycia mediów, synchronizacji napisów oraz opisu filmu. Wiele z tych czynności jest wykonywana równolegle i kolejno w kilku miastach.

Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj

Metoda Tutturu ma szanse rozwiązać te problemy w zdecydowanie innej formie, niż kung-fu zwykło rozwiązywać kontrowersje wynikające z różnicy klasowej, lecz z pewnością można znaleźć kilka podobieństw.